High school results, summaries, and schedules for November 21, 2022

by:


Tuesday, November 22, 2022 | 12:17 a.m


High school

football

WPIAL Qualifiers

Class 4a

championship

Friday schedule

Aliquipa (11-0); Central Valley (11-1) at Accresor Stadium, 8 p.m

Class 3a

championship

Friday schedule

Bill Vernon (9-2) vs. Avonworth (11-1) at Accresor Stadium, 5 p.m.

Class 2a

championship

Friday schedule

Steel Valley (11-0) vs. Beaver Falls (11-1) at Akrisor Stadium, 2 p.m.

Class A

championship

Friday schedule

Bishop Kanvin (12-1) vs. Etihad (10-3) at Akrisor Stadium, 11 a.m.

PIAA Qualifiers

Class 6a

Quarterfinals

Friday schedule

North Allegheny (11-1) at State College (12-0), 7 p.m.; Central Bucks West (9-4) in Garnet Valley (12-0), 7 p.m

Saturday schedule

Mannheim Township (9-3) in Harrisburg (9-2), 1 p.m.; Parkland (9-4) vs. St. Joseph Prep (9-1) in Liberty, 1 p.m

Class 5a

Quarterfinals

Friday schedule

Cathedral Setting (8-2) at Pine Richland (10-3), 7 p.m.; Cocalico (9-4) at Exeter Township (12-0), 7pm; West Chester Rustin (11-1) at Upper Dublin (13-0), 7 p.m

Saturday schedule

Imhotep Charter (9-1) vs. Whitehall (8-5) at Germantown Supersite, 1 p.m.

Class 4a

Quarterfinals

Friday schedule

Meadville (12-1) vs. Allentown Central Catholics (8-5) in Bald Eagle District, 7 p.m.; Mannheim Central (10-1) at Bishop McDevitt, 6 p.m

Saturday schedule

Bonner-Prendergast (11-1) vs. Crestwood (12-1) at Northeast Supersite, 1 p.m.

Class 3a

Quarterfinals

Friday schedule

Yomising (12-0) in Danville (13-0), 7 p.m.; Martinsburg Central (11-2) at Grove City (9-3), 7 p.m

Saturday schedule

Newman Goretti (8-3); Northwestern Lehigh (11-2) at the South Philadelphia Super Site, 1 p.m

Class 2a

Quarterfinals

Friday schedule

Bishop Guilfoyle (10-3) vs. Southern Columbia (10-3) at Mansion Park, 7 p.m.; Executive Education (8-3) in District 3 Trinity (9-4), 7 p.m

Saturday schedule

Pharrell (10-1) at Westinghouse (12-0), Coplis Stadium, 1 p.m.

Class A

Quarterfinals

Friday schedule

North Cambria (10-3) vs. Canton (11-1) at Mansion Park, 5 p.m.; Port Allegheny (11-1) vs Reynolds (11-1) in Bradford, 7pm

Saturday schedule

Northern Lehigh (12-1) at Stilton-Highspur (11-1), 1 p.m.

hockey

Monday schedule

Class 3a

Central Catholics 4, Payne Richland 0

North Allegheny 3, Upper St. Clair 2 (SO)

Class 2a

Franklin Regional 6, Mars 0

Latrobe 5, Butler 3

Humpfield 7, Thomas Jefferson 4

Class A

Norwyn 10, Wheeling Catholic 2

Quaker Valley 7, McDowell 1

North Hills 5, Blackhawk 4

Greensburg-Salem 10, Hampton 3

Bloom 5, Westmont Hilltop 4

Fox Chapel 4, Indiana 2

West Allegheny 6, Chartiers Valley 4

D2 varsity

Carrick 9, Trinity 3

Neshannock in Wilmington, (N)

Bishop Kanvin 4, Deer Lakes 2

Schedule on Tuesday

Class 3a

Baldwin at Cathedral Prep, Erie Bank Sports Park, 6 p.m

Class A

Avonworth at North Catholic, UPMC Lemieux Sports Complex, 9:20 p.m

D2 varsity

Morgantown in Connellsville, Ice Maine, 8:35 p.m

All schedules are subject to change. To report results or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

Leave a Reply

%d bloggers like this: