Texas High School Football Playoff Schedules Class 5A – NBC5 Dallas Fort Worth

2022 Qualifiers Schedules and Results: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1a

Here are the Class 5A high school football playoff locations, times and results for the 2022 Texas high school football playoffs, provided by Texas Football Magazine and texasfootball.com and distributed by the Associated Press. To see other categories, use the links at the top or bottom of the page.

Texas Class 5A Division I play schedule

Regional Periodic Table (November 25)

The first regional area
• Abilene (6-6) vs. Burleson Centennial (11-1), 7:30 p.m. Friday at Choctaw Stadium in Arlington.
• Aledo (10-2) vs Midlothian (12-0), 6pm on Friday at Midlothian Stadium Midlothian ISD.

The second region, regional
• Mansfield Timberview (12-0) vs. Frisco Reddy (12-0), 3 p.m. on Friday at Bedford Bennington Field.
• Longview (12-0) vs. Port Arthur Memorial (11-1), 7pm on Friday at Lovekins Martin Stadium.

Third district, regional
• Georgetown (10-2) vs. College Station (10-2), 6 p.m. Friday at Waco’s Waco ISD Stadium
• Fulcher (11-1) vs. Smithson Valley (11-1), 1pm on Friday at Seguin Matador Stadium

Fourth district, regional
• McAllen (7-5) vs. CC Veterans Memorial (10-2), 2 p.m. Friday at McAllen Memorial Stadium
• PSJA North (12-0) vs. Brownsville Veterans Memorial (10-2), 6 p.m. Friday at Brownsville Sams Stadium


District Round Results (November 17-19)

The first district, the district
• Abilene 35, Red Oak 0
• Burleson Centennial 31, Amarillo Tascosa 7
• Aledo 45, Lubbock Cooper 21
• Midlothian 56, Yellow 28

The second district, the district
• Mansfield Timberview 35 Barbers Hill 17
• Frisco Reedy 30, Lancaster 27, OT
• Longview 38, Frisco Lone Star 17
• Port Arthur Memorial 52, Frisco Wakeland 50, 2OT

Third district, district
• Georgetown 55, Magnolia West 22
• College Station 27, Angleton 20
• Fulshear 50, A&M Consolidated 38
• Smithson Valley 38, Manville 28

Fourth district, district
• McAllen 21, SA Southside 0
• Veterans Memorial CC 14, Edinburgh Villa 7
• PSJA North 35, CC Miller 14
• Brownsville Memorial 74, Victoria West 59


Bi-District Round Results (November 10-12)

The first districtAnd the Bi
• Abilene 42, Ibb Del Valley 14
• Red Oak 29, Denton Ryan 28, OT
• Yellow Tascosa 70, EP Ysleta
• Burleson Centennial 56th, Lake Belton 28th
Aledo 37, Kellen Shoemaker 0
• Lubbock Cooper 59, EB Bel Air 7
• Midlothian 51, Justin Northwest 34
• Amarillo 38, EP Parkland 20

The second districtAnd the Bi
• Mansfield Timberview 33, Frisco Heritage 14
• Barbers Hill 24, Forney 6
• Frisco Reddy 50, Dallas White 14
• Lancaster 47, Humble Kingwood Park 14
• Longview 49, Crosby 15
• Frisco Lone Star 55, IN. Richland Hills Richland 15
• Port Arthur Memorial 48, McKinney North 41
• Frisco Oakland 42, N.Y. Richland Hills, Birdville 28

Third districtAnd the Bi
• Magnolia West 17, Galveston Ball 7
• Georgetown 21, New Braunfels Canyon 10
• Angleton 57, Houston Madison 6
• College Station 37, SA Wagner 19
• A&M Consolidated 35, Seguin 20
• Fulcher 66, Houston Sterling 12
• Smithson Valley 30, Cedar Park 7
• Manville 42, Houston Waltrip 3

Fourth districtAnd the Bi
• SA Southside 37, Victoria East 36
• McAllen 24, Harlingen South 15
• Corpus Christi Veterans Memorial Elevation 70, Valley City Castroville 14
• Edinburgh Villa 49, Weslaco East 3
• PSJA North 41, Donna 7
• CC Miller 70, San Antonio Southwest Legacy 34
• Brownsville Memorial 45, McAllen Row 3
• Victoria West 21, SA Southwest 16



Texas Class 5A Division II playing schedule

Regional Periodic Table (November 25-26)

The first regional area
• Canotello (10-2) vs. Abilene Willie (9-3), 3 p.m. Friday at Panther Stadium in Fort Stockton.
• Argyle (12-0) vs. Grapevine (11-1), 6pm on Friday at Dragon Southlake Stadium.

The second region, regional
• Midlothian Heritage (11-1) vs. Dallas South Oakcliffe (9-3), 3 p.m. on Friday at Mansfield Newsom Stadium
• Melissa (10-2) vs. Terrell (7-5), 7 p.m. Friday at Frisco’s Ford Center

Third district, regional
• Fort Bend Marshall (11-1) vs. Montgomery Lake Creek (12-0), 1 p.m. Friday at Houston Delmar Stadium.
• Brenham (8-4) vs. Port Neches Groves (10-2), 6 p.m. Friday at Houston NRG Stadium.

Fourth district, regional
• Liberty Hill (11-1) vs. SA Alamo Heights (11-1), 1:30 p.m. Friday at Bastrop Memorial Stadium.
• CC Flour Bluff (9-3) vs. SA Veterans Memorial (9-3), TBD


District Round Results (November 17-19)

The first district, the district
• Canotello 21, FW Arlington Heights 14
• Abilene Willie 50, Colleyville Heritage 40
• Argyle 7, WF Rider 0
• Grapevine 38, Abilene Cooper 21

The second district, the district
• Midlothian Heritage 45, Crandall 37
• Dallas South Oak Cliff 42, Lucas Lovejoy 37
• Melissa 42, Ennis 38
• Terrell 49, Everman 16

Third district, district
• Fort Bend Marshall 49, Waco University 7
• Montgomery Lake Creek 78, Leander Ross 19
• Brenham 31, Belton 10
• Port Neches-Groves 24, Austin LPJ 19

Fourth district, district
• Liberty Hill 63, Mercedes 14
• AT Alamo Heights 31 Gregory Portland 8
• CC Floor Bluff 49, Lockhart 42
• SA 35 Veterans Memorial, Mission Sharyland 23


Bi-District Round Results (November 10-12)

The first districtAnd the Bi
• Tube 28, very pale yellow 0
• FW Arlington Heights 40, Frisco Independence 21
• Abilene Willy 54, El Paso 14
Colleyville Heritage 35, Emerson 14
• Argyle 63, FW White 0
• WF Rider 48, EP Chapin 7
• Grapevine 31, Lake Dallas 14
• Abilene Cooper 49, Ib Andres 20

The second districtAnd the Bi
• Midlothian Heritage 42, Dallas Kimball 14
• Crandall 48, Marshall 47
• Dallas South Oak Cliff 12, Mansfield Summit 7
• Lucas Lovejoy 38, Whitehouse 34
• Melissa 57, Hallesville 20
• Ennis 55, Dallas Wilson 23
• Terrell 28, Texarkana Texas 21, OT
• Everman 51, Seagoville 7

Third districtAnd the Bi
• Fort Bend Marshall 56, Huntsville 0
• University of Waco 34, Austin McCallum 21
• Montgomery Lake Creek 25, Texas City 7
• Leander Ross 48, Austin Crockett 14
• Belton 56, Austin NE 0
• Brenham 42, Dayton 28
• Austin LBJ69, Elgin 0
• Port Neches-Groves 38, Montgomery 17

Fourth districtAnd the Bi
• Liberty Hill 63, SA Highlands 17
• Mercedes 37, Sharyland Pioneer 27
• SA Alamo Heights 64, Kerrville TV 27
• Gregory Portland 64, Memorial Mission 6
• CC Floor Bluff 56, Rome 21
• Lockhart 62, AT Burbank 7
• Mission Sharyland 32, Edcouch-Elsa 7
• AT Veterans Memorial 38, AT Harlandale 7

Leave a Reply

%d bloggers like this: