Top Southern Utah High School Athletes Named to Academic All-State Teams for Fall Sports – St. George News

Details of Utah High School Activities Association Academic Award Certificate, Cedar City, Utah, November 12, 2018 | Photo by Jeff Richards, St. George News/Cedar City News

Street. George – The Utah High School Activities Association recently announced its Academic All-State teams for the 2022-23 fall sports season.

Each of the recipients of this prestigious designation is a high school senior who has maintained a grade point average of 4.0 or near perfect.

Below are student-athletes from select high schools in Southern Utah, ranked by sport. To see full listings, visit UHSAA UHSAA website.

4A Boys Golf

Boston Dixon, Desert Hills; Landon Esplin, Desert Hills; Jared Binion, Dixie; Garrett Carpenter, Dixie; and Isaac Stauffer, Dixie.

2A Boys Golf

Jordan Cornell, Kanab.

4A Girls Tennis

Dixie senior Kylie Kezos during her season opener tennis match against Cedar, Cedar City, Utah, Sept. 1, 2022 | Photo by Jeff Richards, St. George News/Cedar City News

Brooklyn Larsen, Cedar; Kaitlin Andrews, Desert Hills; Lauren Hood, Desert Hills; Alana Field, Dixie; Ella Sophia Dunford, Dixie; Kylie Kezos, Dixie; Zoe Ripper, Dixie; and Katie Merdis, Snow Canyon.

3A Girls Tennis

Cayle Madsen, Canyon View.

4A Girls Cross Country

Adri Baker, Pine View; Abigail Round, Cedar; Adele Clark, Crimson Cliffs; Rosina Bean, Crimson Cliffs; Amelia Woolley, Desert Hills; Johnny Jackson, Desert Hills; Alyssa Lee Barron, Hurricane; Hannah Martin, Hurricane; and Laynee Bringhurst, a hurricane.

4A boys cross country

Caden McKinlay, Desert Hills; Luke Bruin, Desert Hills; Payton Wilkins, Desert Hills; Nathan Morset, Dixie; Ethan Jepsen, Hurricane; Paul Gregory, Hurricane; Seth Armstrong, Hurricane; Cayden Jones, Snow Canyon; and Spencer Smith, Snow Canyon.

3A Girls Cross Country

Addison Beckstrand, Canyon View; and Lily Brown, Canyon View.

3A boys cross country

Kyle Nichols, Canyon View.

2A Girls Cross Country

Kylie Davis, Beaver; Lindy Williams, Beaver; and Sadie Carter, Beaver. \

2A boys cross country

Jonathan Webb, Beaver; and Luke McEwan, Beaver.

1A Girls Cross Country

Panguitch freshman Adelaide Inglestead crosses the finish line first in the Girls 1A Race, UHSAA Cross Country Championships, Salt Lake City, Utah, Oct. 25, 2022 | Photographed by Kay Richards for The St. George News

Briannon Woolsey, Escalante; Nadia Griffin, Escalante; Adelaide Inglestead, Panguitch; Dipigen Henry, Panguitch; Madisen Raymond, Piute; Tera Morgan, Peyote; Andy VanDyke, Wayne; Elena Peterson, Wayne. and Hadley Taylor, Wayne.

1A boys cross country

Mason Beasley, Bryce Valley; Isaac Leach, Valley Bryce; Carter Yardley, Panguitch; Bryson Henry, Panguitch; Theron Evans, Panguitch; Daxon Morrell, Peyote; Max Lee, Vale; Tyler Bonham. the valley; and Lorraine Allred, Water Canyon.

1A baseball

Clen Vollmer, Panguitch; Connor Henry, Panguitch; McCoy Harris, Valley; Daxon Morrell, Peyote; Hunter Barrick, Valley; and Jackson Brinkerhoff, Bryce Valley.

4A Girls Soccer

Natalie Anderson, Cedar; Riley Mitchell, Crimson Cliffs; and Mackenzie Riley, Pine View.

3A Girls Soccer

Riley Huey, Canyon View.

2A girls soccer

Myanna Vasquez, Beaver; Riley Orr, Beaver; and Brooklyn Howlett, Parowan.

4a volleyball

McCall Cottam, Crimson Cliffs; and Sadie Spencer, Desert Hills.

2a volleyball

Hayley Marshall, Beaver; and Hailey Drake, Enterprise.

Cedar’s Stockton Albrecht prepares to return a kick against Pine View, District 10 Football, St. George, UT, Sept. 16, 2022 | Photo by Jeff Richards, St. George News/Cedar City News

1a volleyball

Briannon Woolsey, Escalante; Adelaide Inglestead, Panguitch; Brooklyn Jessen, Piute; Cooper Foten, Peyote; Tera Morgan, Peyote; Hazel Harris, Valley; and Emma Hallows, Wayne.

4A Football

Bryson Bennett, Cedar; Stockton Albrecht, Cedar; Trent Durbin, Cedar; Dalene Yates, Hurricane; Abram Rosenlund, Pine View; Caleb Rogers, Pine View; Tyson Dinsmore, Pine View; Bo Hickman, Snow Canyon; Carson Nowatsky, Snow Canyon; Colter Stewart, Snow Canyon; and Phoenix Oliver, Snow Canyon.

3A football

Andrew Barnes, Canyon View.

1A football

Aidan Dougherty, Enterprise; Austin Humphreys, Enterprise; Samuel Johnson, Enterprise; Alex Montoya, Milford; Corbyn Cox, Milford; Luke Swanson, Milford; and Triton Rose, Milford.

1A soccer (8 players)

Jonathan Timpson, Water Canyon.

Copyright St. George News, SaintGeorgeUtah.com LLC, 2022, All Rights Reserved.

Leave a Reply

%d bloggers like this: